Elazığ Gezilecek Gölleri

Hazar gölü Elazığ’da bulunan tek tabii göldür. Elazığ’a yaklaşık olarak 25 km güneydoğusunda Uluovaya paralel çöküntü üzerinde yer almaktadır. Denizden 1223 m yüksekliğinde olan göl 22 km boyunda ve  6 km enindedir.kapladığı alan 82 km2 dir. Derinliği 150-300 mdir. Hazar gölü doğu ve güneydoğu Anadolu’nun en hareketli gölüdür. Göl kenarında plajı mevcuttur. Su sporları ve balık avcılığı gölü ve çevresini turizm açısından canlı tutmaktadır. Ayrıca Hazar Gölü ve çevresinde kamu kuruluşlarına ait dinlenme tesisleri ve özel oteller ile restorant cafe ve lokantalar mevcuttur. Göl çevresinin en önemli işletmeleri balık restaurantlardır.

Baraj göllerinden Keban baraj gölü ülkemizde gerçekleştirilen en büyük yatırım projelerinden biri olması yanında Türkiye’de bulunan tabii göller sıralamasında kapladığı alan bakımından 3. sıradadır. Keban gölü üzerinde Elazığ ve çevresine feribot seferleri düzenlenmekte, gölde olta balıkçılığı yapılmaktadır.

Cip Barajı Gölü Murat Suyu ile birleşen Cip Çayı üzerine kurulmuştur. Temelden 24 m yüksekliğindeki baraj, toprak dolgusu tipinde ve sulama amaçlıdır. Göl çevresinin yeşilliğinden dolayı mesire ve piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

Kalecik baraj bölü Elazığ’ın 100 km kuzey doğusunda Karakoçan ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kalecik Çayı üzerinde kurulu olup toprak dolgu ile biçimlendirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir