Elazığ İklimi

Türkiye’de Doğu Anadolu Bölgesi’nin güneybatısında yer alan Elazığ İli’nde bölgenin diğer bölümlerinden oldukça farklı ve karekteristik iklimi dikkat  çekicidir. Elazığ’ın gerek coğrafi konumu, gerekse morfolojik özellikleri bu elverişli durumun ortaya çıkmasında en büyük etken olmuştur. Elazığ ve çevresi 1300-1400 m dolaylarındaki ortalaması ile bölgenin diğer bölümlerine oranla düşük bir yükseltiye sahiptir.

Hazarbaba Kayak merkezi

Hazar Gölünün güneyindeki Hazarbaba Dağı(2347 mt) dağında yer alan Hazarbaba Kayak merkezi 1850. metresinde  Hazar gölü manzaralıdır. Aralık ile Mart Ayları arasında aktif olan merkez Sadece Elazığ çevresini değil tüm Türkiye’den kayak severleri ağırlamaktadır.1100 metre telesiyeji ve diğer mekanik tesisleri ile hizmet veren merkez kayak için gayet elverişli bir piste sahiptir. Sivrice şehir merkezine 6 km olan kayak merkezine 5 km afsal yoldan ulaşılmaktadır. Kayak merkezi havalimanına 22 km mesafede tren yolunda ise sadece 5 km uzaklıktadır. Kış aylarında 7/24 kayak merkezi yolu rahat ulaşım…

Elazığ Keban Baraj Gölü

Ülkemizin Atatürk Baraj Gölü’nden sonra en büyük 2. yapay gölü olan Keban baraj gölünün toplam uzunluğu 125 kilometre olup toplamda 64.100 hektarlık bir alana yayılmıştır. Genişliği yer yer değişmektedir. Doğu Anadolu’da Fırat Irmağı üzerinde baraj ve hidroelektrik santralıdır. Türkiye’de üretilen elektriğin %20 sini tek başına karşılayan santral şu an tüketilen toplam elektriğin % 8’ini karşılamaktadır.Murat Vadisi boyunca devam eder.

Elazığ Tarihçesi

Deniz seviyesinden 1067 metre yükseklikte bulunan Elazığ, hafif meyilli bir zemin üzerinde bulunur. Harput Kalesi’nin bulunduğu tepenin eteğinde kurulmuş şehrin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır.Elazığ tarihini, Harput un tarihi ile birlikte ele almak gerekir. Tarihi kaynaklara göre Harput’un en eski sakinleri M.Ö. 2000 yıllarından itibaren Doğu Anadolu’ya yerleşen Hurrilerdir. Yine tarihi kayıtlara göre Hurrilerden sonra bölgenin Hitit hakimiyeti altına girdiğini görmekteyiz.